Переваги законопроекту №3176 від 21.01.2021

Президент України підписав законопроект No 3176«Про внесення змін до ЗУ «Про публічні закупівлі»щодо закупівлі природного газу». Профільні асоціації оцінили цей документ як важливий крок до створення ліквідного газового ринку в Україні відповідно до стандартівЄС.

Яку можливість надає прийнятий закон

Ухвалення Закону знімає остаточні перешкоди для можливості повної їмплементаціі Регламенту ЄС No 312, яким вводиться мережевий кодекс балансування газу в ГТС і вимоги Закону«Про ринок природного газу ». Це означає, що відтепер ми отримали можливість створити в Україні власний ринок газу – газовий хаб з ціновими бенчмарками, які стануть ще одним орієнтиром на газ в Європі.

Всі потужні газові ринки починаються з визнання Регламенту No 312, зобов’язання учасників збалансувати свої портфоліо, а оператора ГТС — збалансувати систему шляхом покупки і продажу короткострокових стандартизованих продуктів на біржовому короткостроковому ринку.

Режим добового балансування зобов’язаний сприяти розвитку короткострокового біржового ринку, в якому він сам потребує на перших етапах, щоб потім трансформуватися в добре функціонуючий ліквідний і потужний оптовий ринок. ACER зазначає, що відсутність розвитку короткострокових оптових ринків порушує повну і ефективну рознічну конкуренцію, а не повна (вибіркова) імплементація Регламенту No 312 затримує розвиток ринку природного газу і не дозволяє отримати значні переваги, передбачені повним виконанням Регламенту.

Оператори ГТС повинні здійснювати торгівлю природним газом з метою остаточного балансування на тих же біржових торгових платформах, що і замовника послуг транспортування, використовуючи короткострокові стандартизовані продукти з метою підвищення конкуренції і ліквідності короткострокового оптового ринку газу.

Ключові питання, що було вирішено під час прийняття закону

Прийнятий Закон дозволить вирішити проблеми ринку, пов’язані з платою за добовий небаланс. Ціни ліквідної біржі, на якій оператор ГТС також бере участь з метою торгівлі короткостроковими стандартизованими продуктами для балансування ГТС, повинні стати основою для розрахунку плати за небаланс (Маржинальних цін).

Більш детальну інформацію можливо отримати на сайті Української енергетичної біржі. Щоб потрапити на сайт, достатньо перейти за посиланням www.ueex.com.ua.